Czy można odmówić wydania pozwolenia wodnoprawnego na wprowadzanie wód opadowych i roztopowych do rzeki w razie braku zgody zarządu melioracji?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2017 r.
Autor odpowiedzi: Osuch-Chacińska Lucyna
Odpowiedzi udzielono: 28 maja 2015 r.

PYTANIE

Zakład wystąpił o wydanie pozwolenia wodnoprawnego na wprowadzanie wód opadowych i roztopowych do rzeki. Do operatu dołączył uzgodnienie z zarządem melioracji, wyrażające zgodę na dalsze odprowadzenie ścieków m.in. pod warunkiem uzgodnienia z właściwym zarządem (w zakresie melioracji) operatu wodnoprawnego, utrzymania w sprawności technicznej rzeki na długości określonej pozwoleniem wodnoprawnym. W piśmie tym jest również zapis, że niespełnienie powyższych warunków będzie skutkować brakiem zgody na dalszy zrzut ścieków. Wnioskodawca oczywiście nie uzgodnił osobiście w zarządzie operatu wodnoprawnego, operat przedłożył w starostwie i w ocenie starostwa został on sporządzony zgodnie z przepisami prawa.

Kto zatem ma wyegzekwować kolejne uzgodnienie z zarządem melioracji i na jakiej podstawie?

Uzgodnienie w trakcie postępowania wodnoprawnego, gdzie zarząd jest stroną, to dla zarządu za mało; domagają się uzgodnienia operatu przed złożeniem wniosku do starostwa.

Czy w przypadku braku zgody zarządu melioracji na dalsze odprowadzenie ścieków na etapie postępowania wodnoprawnego, które zostanie wszczęte, należałoby dać odmowę wydania pozwolenia, czy raczej je wydać?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX