Czy można odmówić udzielania pozwolenia wodnoprawnego na wprowadzanie ścieków bytowych z zakładowej oczyszczalni do ziemi, jeżeli z badań wynika, że w odprowadzonych ściekach przekroczone zostały maksymalne wskaźniki zanieczyszczeń?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2017 r.
Autor odpowiedzi: Piętowska Ewa
Odpowiedzi udzielono: 27 stycznia 2016 r.

PYTANIE

Do starosty wpłynął wniosek o wprowadzanie ścieków bytowych z zakładowej oczyszczalni ścieków do ziemi (RLM ok. 50). Do operatu wodnoprawnego dołączono wyniki pomiarów badań jakości ścieków odprowadzanych na podstawie dotychczasowego pozwolenia wodnoprawnego. Z analizy dokonanych badań za rok 2014 i 2015 wynika, że w odprowadzanych ściekach przekroczone są maksymalne wskaźniki zanieczyszczeń, określone w rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 18 listopada 2014 r. w sprawie warunków, jakie należy spełnić przy wprowadzaniu ścieków do wód lub do ziemi, oraz w sprawie substancji szczególnie szkodliwych dla środowiska wodnego - dalej r.w.ś.w.z., o ok. 20% (zawiesiny ogólnej, biochemicznego i chemicznego zapotrzebowania tlenu).

Czy w związku z opisaną sytuacją, mając na względzie art. 126 pkt 1 ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne - dalej pr. wod., starosta może odmówić udzielania pozwolenia wodnoprawnego?

Zakład - w związku z tym, że mieszkania prywatne znajdują się na jego terenie - odprowadza także ścieki pochodzące od mieszkańców.

Czy ścieki socjalne odprowadzane zakładową oczyszczalnią ścieków pochodzące od pracowników zakładu oraz od kilkunastu mieszkańców są ściekami bytowymi czy komunalnymi?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX