Czy można odliczyć VAT od lokali mieszkalnych nabytych przez żonę, których dokładne przeznaczenie w momencie nabycia nie jest znane?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kamiński Krzysztof
Odpowiedzi udzielono: 3 marca 2016 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Czy można odliczyć VAT od lokali mieszkalnych nabytych przez żonę, których dokładne przeznaczenie w momencie nabycia nie jest znane?

Pierwszy lokal mieszkalny przeznaczony zostanie na wynajem jako biuro lub jako lokal mieszkalny w zależności od lokatora, który będzie chciał wynająć lokal. Drugi lokal będzie przeznaczony częściowo na cele prywatne oraz częściowo na cele działalności gospodarczej - jako biuro. Jednak w związku z koniecznością przebudowy mieszkania, nie jest jeszcze znana powierzchnia przeznaczona na poszczególne cele. Wynajmującym będzie podatnik VAT (żona), który w poprzednich latach prowadził wyłącznie działalność opodatkowaną VAT. Obie nieruchomości nabyte zostały w poniższy sposób, z tym że drugi lokal został w całości opłacony przez żonę. Osoba fizyczna nabyła razem z mężem nieruchomość od dewelopera w grudniu 2015 r. Między małżonkami obowiązuje rozdzielność majątkowa, jednak w akcie notarialnym pomyłkowo wpisano, że obowiązuje wspólność majątkowa. Deweloper wystawił faktury na oboje małżonków, nie podając ich numerów NIP. W lutym 2016 r. zawarto ugody, na mocy których ustalono, że własność określona zostaje proporcjonalnie do dokonanych przez poszczególnych małżonków wpłat. Dokonano darowizn, na mocy których własność nieruchomości przeniesiona została na żonę. Sprostowano zapis o wspólności majątkowej.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX