Czy można nałożyć karę za nielegalne użytkowanie, skoro garaże są użytkowane są już 22 lata?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 18 września 2020 r.
Autor odpowiedzi: Mackiewicz Marta
Odpowiedzi udzielono: 25 kwietnia 2019 r.

PYTANIE

Inwestor uzyskał decyzję burmistrza miasta Chełmna zatwierdzającą projekt budowlany i udzielającej pozwolenia na budowę 16 segmentów garażowych . Karta tytułowa zatwierdzonego projektu budowlanego dotyczy zespołu 15 garaży dla samochodów osobowych. Projekt w opisie technicznym, jak i w części rysunkowej, dotyczy 17 garaży. Przeprowadzona przez PINB wizja w terenie wykazała, że wykonano 17 garaży. Decyzja o warunkach zabudowy opiewała na 16 garaży. Sprawa bytu prawnego decyzji burmistrza trafiła do wojewody, który odmówił stwierdzenia nieważności decyzji, z uwagi, że jej wydanie nie nie nastąpiło bez podstawy prawnej ani z rażącym naruszeniem prawa. Główny inspektor nadzoru budowlanego odmówił stwierdzenia nieważności nieważności w/w decyzji wojewody. Inwestycja przedmiotowa nie została zakończona. Inwestor nie posiada żadnych dokumentów oprócz pozwolenia na budowę, garaże są od 22 lat użytkowane.

Jakie postępowanie powinien poprowadzić organ nadzoru budowlanego, żeby doprowadzić inwestycję do stanu zgodnego z prawem?

Powinien przyjąć, że garaży winno być 16 i uznać, że budowa nie została zakończona i przeprowadzić postępowanie dotyczące istotnych odstępstw?

Czy uznać, że decyzja pozwolenia na budowę wygasła, bo nie ma dziennika budowy?

Czy można nałożyć karę za nielegalne użytkowanie, skoro garaże są użytkowane są już 22 lata?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX