Czy można domagać się zwrotu podatków od środków transportowych, jeśli podatnik wykonywał przewozy kombinowane na terytorium UE?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Bartosiewicz Adam
Odpowiedzi udzielono: 17 października 2008 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Spółka z o.o., w której całkowity udział ma podmiot zagraniczny ma siedzibę w Polsce i zajmuję się usługami transportowymi (przewozy towarów samochodami ciężarowymi-tirami) na terenie UE. Spółka ma zarejestrowane pojazdy w Polsce jako powierzone przez zagraniczną osobę prawną podmiotowi polskiemu. Od 1 stycznia 2008 r. w związku ze zmianą przepisów ustawy o podatkach i opłatach lokalnych na takich podatników spoczywa obowiązek uiszczania podatku od środków transportowych. Spółka zwróciła się do organu podatkowego o zwrot podatku na zasadzie art. 11a ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, twierdząc, że wykonując transport kombinowany na terenie UE ma prawo do zwrotu podatku od środków transportowych. Według spółki uzasadnione jest przyjęcie, że spółce przysługiwałaby zwrot podatku lub jego części. Odmienne stanowisko prowadziłoby do przyjęcia, że przedsiębiorstwa transportowe, które wykonują transport kombinowany poza terenem RP, nie są traktowane na równi z przedsiębiorstwami wykonującymi taki transport na terenie RP.

Organ podatkowy nie zgadza się z tym stanowiskiem - zwrot zapłaconego podatku przysługuje wyłącznie podatnikom wykonującym transport kombinowany na terytorium RP. Z tego względu podatnikowi, który wykonuje transport kombinowany wyłącznie na terytorium UE odmówiono zwrotu zapłaconego podatku.

Czy w przedmiotowym stanie faktycznym spółce przysługuje zwrot zapłaconego podatku od środków transportowych?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX