Czy można dokonywać potrąceń z dodatku pielęgnacyjnego na poczet zaległości wobec domu pomocy społecznej?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 2 maja 2011 r.
Autor odpowiedzi: Sierpowska Iwona
Odpowiedzi udzielono: 29 marca 2010 r.

PYTANIE

Dodatek pielęgnacyjny przyznawany jest w celu częściowego pokrycia wydatków wynikających z konieczności zapewnienia osobie niepełnosprawnej opieki i pomocy innej osoby w związku z niezdolnością do samodzielnej egzystencji. Przysługuje on również osobom przebywającym w domu pomocy społecznej na podstawie skierowania wydanego po dniu 31 grudnia 2003 r. Dotyczy to sytuacji, gdy koszty pobytu w tej placówce pokrywane są z budżetu Gminy. Osoba przebywająca w domu pomocy społecznej zobowiązana jest do wniesienia opłaty w wysokości 70% posiadanego dochodu, różnicę do wysokości miesięcznego kosztu utrzymania w domu pomocy społecznej opłaca ośrodek pomocy społecznej. Z uwagi na fakt, że klient posiada zajęcia komornicze, kwota, którą organ rentowy potrąca z renty na poczet kosztów pobytu w domu pomocy społecznej, nie zaspokaja w całości należności, którą powinien uiścić. Dodatek pielęgnacyjny natomiast w całości wypłacany jest do rąk klienta.

Czy w sytuacji, gdy przeznaczenie tego dodatku jest jasno określone w przepisach, nie ma zatem obowiązku, który nakazywałby klientowi wpłacenie go na poczet zaległości wobec domu pomocy społecznej, skoro dobrowolnie odmawia dokonywania wpłaty, do której jest zobowiązany?

Czy w tej sytuacji organ rentowy nie powinien przekazywać go razem z pozostałą kwotą świadczenia rentowego na konto domu pomocy społecznej?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX