Czy można dokonać korekty w sytuacji zawyżonej stawki VAT?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 30 września 2020 r.
Autor odpowiedzi: Różycki Karol
Odpowiedzi udzielono: 22 lipca 2020 r.

PYTANIE

U podatnika zakończyły się czynności sprawdzające w VAT w wyniku, których ustalono, że podatnik w roku 2019 wystawił faktury dla tej samej grupy towarowej z różnymi stawkami VAT 8% i 23%. Błędnie zafakturowany towar dotyczy wyrobów medycznych, dla których właściwą stawką 8% (wyroby posiadają certyfikat CE). Urząd skarbowy nakazał podatnikowi skorygować sprzedaż z błędną stawką, korekta ma dotyczyć zarówno firm, jak i sprzedaży detalicznej zewidencjonowanej na kasie fiskalnej, a następnie złożyć korekty VAT-7. Do faktur wystawionych na firmy oraz faktury do paragonów (os. fizyczne), podatnik dokona korekty poprzez wystawienie faktury korygującej, ale co zrobić z kasą fiskalną?

Rozporządzenie o kasach fiskalnych wskazuje dwa rodzaje ewidencji, za pomocą których można dokonać korekty kasy fiskalnej: zwrotów i reklamacji (co w tym przypadku nie ma zastosowania) oraz oczywistej pomyłki. Ewidencja ta wymaga by podatnik dokonując korekty dołączył do ewidencji oryginał paragonu fiskalnego potwierdzającego dokonanie sprzedaży, przy której nastąpiła oczywista pomyłka. Niestety w tym przypadku korygując kasę fiskalną podatnik nie będzie mógł dołączyć do ewidencji paragonów. Rozporządzenie nie wskazuje innej możliwości korekty.

Co robić w tej sytuacji?

Czy w ogóle podatnik ma prawo do korekty sprzedaży ze stawki 23% na 8% po takim czasie i złożenia korektę VAT-7?

Jeżeli tak, to jak technicznie zrobić korekty kasy fiskalnej?

Jakie będą skutki w podatku dochodowym takiej korekty?

Czy zmieniło się w ostatnim czasie stanowisko US w tym temacie?

Do tej pory publikowane były artykuły z których wynika, że organy podatkowe w takiej sytuacji w ogóle nie zgadzają się na korektę zawyżonego VAT wskazując, że to nie podatnik był podmiotem, który ostatecznie poniósł ciężar ekonomiczny VAT. Byli nim bowiem obciążeni klienci, a zwrot podatku na rzecz podatnika, który tylko formalnie, a nie faktycznie go zapłacił, prowadziłby do bezpodstawnego wzbogacenia.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX