Pytania i odpowiedzi
Status: Nieaktualne, stan prawny na: 18 maja 2016 r.
Autor odpowiedzi: Bartosiewicz Adam
Odpowiedzi udzielono: 19 marca 2014 r.

PYTANIE

Podatnik do października 2008 r. wynajmował mieszkania i lokale handlowe, gdzie dochody z najmu były opodatkowane na zasadach ogólnych. Od 2008 r. rozszerzył prowadzoną działalność gospodarczą o najem własnych nieruchomości. Dochody z działalności w latach 2009-2011 opodatkował podatkiem liniowym 19%. W chwili obecnej, biorą pod uwagę spadek dochodów z działalności w zakresie wynajmu oraz fakt, iż w latach kolejnych nie planuje inwestycji w nieruchomości, przedsiębiorca nosi się z zamiarem zawieszenia działalności gospodarczej i potraktowaniem przychodów jako przychodów z najmu prywatnego, opodatkowanego ryczałtem.

Czy możliwe jest zawieszenie działalności w zakresie najmu i jednocześnie potraktowanie najmu jako najmu tzw. najmu prywatnego?

Czy możliwa jest likwidacja działalności w zakresie wynajmu własnych nieruchomości i od tego momentu potraktowanie wynajmu jako najmu prywatnego?

Czy możliwa jest likwidacja działalności w zakresie najmu w trakcie 2012 r. i w trakcie roku np. od 15 marca 2012 r., zadeklarowanie opodatkowania najmu prywatnego zryczałtowanym podatkiem dochodowym 8,5%? Czy jeżeli w trakcie 2012 r. działalność w zakresie najmu zostanie zlikwidowana, najem prywatny będzie musiał być opodatkowany na zasadach ogólnych?

Czy możliwe jest, po likwidacji działalności przez żonę, opodatkowanie dochodów w wysokości 8,5% przez męża?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX

Zaloguj się do LEX | Nie korzystasz jeszcze z programów LEX?