Pytania i odpowiedzi
Status: Aktualne
Autor odpowiedzi: Ratajszczak Artur
Odpowiedzi udzielono: 28 kwietnia 2014 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Gmina zamierza sprzedać lokale w budynku, którego najemcy korzystają z komórek znajdujących się w oddzielnym budynku gospodarczym. Gmina chciałaby sprzedawać budynek gospodarczy nie jako pomieszczenia przynależne do lokali, lecz jako część wspólną. Komórki są jednak wpisane do umów najmu lokali mieszkalnych, a nie wszyscy najemcy decydują się na wykup lokali.

Czy w tej sytuacji możliwe jest: wypowiedzenie umowy najmu lokali w części dotyczącej komórek (gmina w protokole uzgodnień poprzedzającym sprzedaż lub w akcie notarialnym optowałaby za ustaleniem sposobu korzystania z komórek – części wspólnej - na zasadach dotychczasowych tj. najemcy korzystaliby z tych samych pomieszczeń)?

Jeśli w świetle ustawy o ochronie praw lokatorów, wypowiedzenie umowy najmu w części dotyczącej komórek nie będzie możliwe, to czy możliwe jest zawarcie umowy najmu pomiędzy gminą, a wspólnotą dotyczącej komórek najemców, którzy nie zdecydowali się wykupić lokalu i oddanie ich w najem dotychczasowym najemcom?

Gmina ma prawo wynajmować lokale od innych właścicieli i podnajmować je osobom, które nie maja zaspokojonych potrzeb mieszkaniowych, czy to uprawnienie można rozciągnąć na komórki?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX

Zaloguj się do LEX | Nie korzystasz jeszcze z programów LEX?