Czy możliwe jest przyznanie świadczenia uzależnionego od niepełnosprawności pomimo, że decyzja została zaskarżona do sądu?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kucharski Dominik
Odpowiedzi udzielono: 9 września 2020 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Matka złożyła wniosek o ustalenie niepełnosprawności swojego kilkuletniego dziecka. Orzeczeniem z dnia 25 listopada 2017 roku Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności postanowił zaliczyć dziecko do osób niepełnosprawnych. Odwołanie od powyższej decyzji wniósł ojciec dziecka.

Wojewódzki Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności utrzymał w mocy decyzję Powiatowego Zespołu. Od decyzji Wojewódzkiego Zespołu ojciec dziecka wniósł odwołanie do Sądu Rejonowego Wydziału Pracy i Ubezpieczeń Społecznych. Wyrokiem z dnia 8 stycznia 2020 roku Sąd oddalił odwołanie. Od wyżej opisanego wyroku ojciec dziecka wniósł apelację do Sądu Okręgowego. Sprawa jest w toku.

Czy w takiej sytuacji, dziecku można przyznać jakiekolwiek świadczenie uzależnione od niepełnosprawności (np. świadczenie pielęgnacyjne, usługi opiekuńcze etc.)?

Dodać w tym miejscu należy, że orzeczenie o niepełnosprawności jest ostateczne w administracyjnym toku instancji i przede wszystkim wykonalne (!) w świetle art. 130 ustawy z 14.06.1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (Dz.U. z 2020 r. poz. 256), natomiast z uwagi na skierowanie sprawy na drogę sądową orzeczenie nie jest oczywiście prawomocne. Ustawy z zakresu pomocy społecznej kilkukrotnie posługują się sformułowaniem "ważne orzeczenie o niepełnosprawności" jednakże nie definiują tego pojęcia.

O powyższym orzeczeniu zaś mimo, że jest nieprawomocne, nie sposób powiedzieć, że nie jest ważne. Podkreślenia wymaga fakt, iż całe postępowanie od momentu złożenia wniosku przez matkę dziecka o ustalenie jego niepełnosprawności trwa już kilka lat, a dziecko w tym czasie może mieć zablokowane prawo do świadczeń uzależnionych od niepełnosprawności.

W systemie informacji prawnej LEX prezentowano różne stanowiska w tej kwestii (por. odpowiedź p. Anny Sabuda z 1 sierpnia 2019 roku i odpowiedzi p. Barbary Matysik z 2020 roku).

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX