Czy możliwe jest przesunięcie terminu organizacji okresowych szkoleń w dziedzinie bhp?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Ambroziewicz Maciej
Odpowiedzi udzielono: 30 października 2022 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Czy szkolenia dla pracowników mają się odbyć przed datą ważności szkolenia czy ze względu na COVID-19 ten termin może się wydłużyć?

Z jednej strony obowiązuje nadal rozwiązanie covidowe, ale jeśli się decydujemy na prowadzenie szkoleń okresowych, to czy w szczególnych przypadkach, głównie grafikowych (pracownicy w systemie 5 brygadowym) możemy mieć kilka tygodni opóźnienia stosując te rozwiązania?

W praktyce wygląda to tak, że co roku skraca się okres pomiędzy szkoleniami okresowymi, bo pracownicy odbycie szkolenia mając ujęte w grafikach. Przykład: pracownikowi kończy się szkolenie okresowe 15 października 2022 r., to powinien je dobyć najpóźniej 14 października. Ale jeśli w tym dniu w grafiku ma pracę na noc lub po południu, to musimy zrobić je wcześniej, kiedy ma akurat pracę na rano. Szkolenie w innym dniu spowodowałoby kolejne zmiany grafikowe - konieczność uzupełnienia składu z innych brygad. Dlatego staramy się czekać do zmiany porannej. W efekcie, co roku (bo to pracownicy na stanowiskach robotniczych, pracujący w strefach niebezpiecznych) przesuwa nam się okres szkoleń na trudny pod względem obsady okres urlopowy.

Czy dzięki ustawie tzw. covidowej możemy przesuwać terminy o kilka dni/ tygodni aby zebrać większą grupę na szkolenie, ale już po terminie?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX