Czy możliwe jest pomniejszenie podstawy opodatkowania WNT w sytuacji uznania reklamacji i obniżenia z tego tytułu ceny, jeśli... - OpenLEX

Czy możliwe jest pomniejszenie podstawy opodatkowania WNT w sytuacji uznania reklamacji i obniżenia z tego tytułu ceny, jeśli kontrahent stosuje ceny z aktualnego cennika, a nie obowiązującego w dniu wystawienia faktury pierwotnej?

Pytania i odpowiedzi
Status: Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2012 r.
Autor odpowiedzi: Krywan Tomasz
Odpowiedzi udzielono: 16 maja 2012 r.

PYTANIE

Kupujemy towar od kontrahenta unijnego w ramach WNT. Jako jego dystrybutor na Polskę obsługujemy także reklamacje - wymieniamy towar na nowy, naprawiamy, zwracamy pieniądze. Na podstawie miesięcznych zestawień reklamacyjnych otrzymujemy noty kredytowe, na których jest wyszczególniony towar z przedstawionych przez nas zestawień. Nie dochodzi nigdy do częściowego obniżenia ceny, zwrot za reklamacje jest 100%. Ceny tych towarów na notach nie pochodzą z naszych faktur zakupu, lecz z aktualnego cennika kontrahenta, obowiązującego w danym roku. Jeżeli towar kupiliśmy w poprzednich latach, to ceny na notach i fakturach zakupu nie zgadzają się - na ogół ceny na notach są wyższe.

Czasem na nocie kredytowej dotyczącej towarów reklamowanych pojawia się robocizna, wyliczana jako określony procent wszystkich napraw w danym miesiącu.

Wystawiamy faktury za usługi, których wartość obejmuje reklamowany towar i robociznę. Kontrahent nie chce ich jednak przyjąć, uważając że już na tę okoliczność wystawił noty kredytowe.

Jak prawidłowo postępować w takiej sytuacji?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX

| Nie korzystasz jeszcze z programów LEX?