Czy możliwe jest połączenie oddziału przedszkolnego, w którym będą uczyć się dzieci pięcio- i sześcioletnie, z klasą I szkoły podstawowej?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Piszko Agata
Odpowiedzi udzielono: 5 maja 2015 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Czy możliwe jest połączenie oddziału przedszkolnego, w którym będą uczyć się dzieci pięcio- i sześcioletnie, z klasą I szkoły podstawowej?

W zaleceniach dotyczących tworzenia arkusza organizacji szkoły na rok szkolny 2015/2016 zawarto informację: "W roku szkolnym 2015/2016 łączenie zajęć przedstawia się następująco: w oddziale łączonym z klasy 0 i klasy I - rozłącznych 12 godzin (edukacja polonistyczna, matematyczna i przyrodnicza)". Organ prowadzący nie potrafi wyjaśnić, jak zorganizować takie łączne nauczanie. W związku z tym nasuwa się kilka pytań.

Czy tworzenie jednego oddziału klasowego składającego się z dzieci pięcio-, sześcio- i siedmioletnich jest zgodne z prawem, skoro są to dwa różne etapy kształcenia?

W przypadku, gdyby to było zgodne z prawem, jak rozwiązać problem długości zajęć?

Przecież w oddziale przedszkolnym godzina pracy nauczyciela wynosi 60 minut, a w szkole - 45 minut.

Jak wydzielić z przedszkola edukacje, zajęcia komputerowe (których przecież nie ma w podstawie programowej przedszkola)?

Organ prowadzący zaleca (jednak tylko podczas rozmowy, bez wskazań na piśmie), żeby łącznie odbywały się: zajęcia komputerowe, język angielski, edukacja muzyczna, edukacja plastyczna, wychowanie fizyczne i edukacja społeczno-środowiskowa.

Czy jest to zgodne z prawem, skoro ww. edukacje właściwie nie istnieją w nauczaniu przedszkolnym? Jak ustalić nauczycielowi pensum? Przecież będzie on uczył w klasach/oddziałach, w których obowiązują trzy różne wymiary pensum: 25, 22 i 18 godzin?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX