Pytania i odpowiedzi
Status: Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2013 r.
Autor odpowiedzi: Kamiński Krzysztof
Odpowiedzi udzielono: 17 maja 2011 r.

PYTANIE

Członek zarządu spółki z o.o. nie prowadzący działalności gospodarczej będzie jej wynajmował prywatny samochód osobowy na cele działalności. Wynajem ma mieć charakter incydentalny, tzn. tylko na konkretne jazdy, gdyż osoba ta na co dzień korzysta sama ze swojego samochodu. Spółka będzie wypłacać czynsz wg obliczonej w ewidencji przebiegu pojazdu "kilometrówki", wg faktycznie przejechanych w danym miesiącu kilometrów i nie będzie ponosić kosztów eksploatacji.

1. Czy członek zarządu musi się zarejestrować dla celów podatku dochodowego od osób fizycznych z tytułu wynajmu (korzystałby ze zwolnienia podmiotowego w VAT)?

Wynajem rozpocznie się w grudniu, pierwsza wypłata czynszu w styczniu 2010 r., rozliczenie z PIT na zasadach ogólnych.

2. Czy musi wystawiać rachunki, czy wystarczy, że wypłata nastąpi na podstawie kwoty wynikającej z ewidencji np. na kwit KW?

3. Czy przy tak ustalonym, ruchomym czynszu będzie mógł uwzględniać koszty uzyskania przychodu wg rzeczywistych rachunków za paliwo, remonty, ubezpieczenie itp., rozliczając je proporcjonalnie do kilometrów przejechanych przez spółkę?

4. Czy do rozliczenia kosztów, zwłaszcza paliwa wystarczą w tym wypadku paragony?

5. Jak należałoby ustalić amortyzację, skoro samochód w momencie pierwszego udostępnienia miałby prawie trzy lata?

6. Czy udokumentowanie tych wszystkich kosztów wymagałoby, aby prowadził jakąś własną ewidencję wydatków z dokumentami?

7. Osoba ta rozlicza się w PIT z małżonkiem, który osiąga już dochód z najmu powierzchni we wspólnego domu na rzecz tej samej spółki. Najem na zasadach ogólnych jest zgłoszony do urzędu skarbowego, małżonek nie prowadzi działalności.

Czy te dwa wynajmy wspólnej własności nie kolidują ze wspólnym rozliczaniem się małżonków w PIT rocznym, tzn. czy jednak nie trzeba zgłosić działalności gospodarczej?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX

Zaloguj się do LEX | Nie korzystasz jeszcze z programów LEX?