Czy możliwe jest dzielenie drogi publicznej i wydzielanie w drodze działek stanowiących własność prywatną, które decyzją wojewody przejdą na własność gminy?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Sługocka Martyna
Odpowiedzi udzielono: 29 października 2014 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Droga publiczna gminna posiada w rejestrze gruntów i budynków oraz na obowiązującej mapie ewidencyjnej w skali 1:2000 jeden numer ewidencyjny. Utworzona została z dużej ilości gruntów prywatnych, które na starej mapie katastralnej w skali 1:2880 stanowiły parcele gruntowe (zabór austriacki). Obecnie w trybie art. 73 ustawy z dnia 13 października 1998 r. przepisy wprowadzające ustawy reformujące administrację publiczną, na gruncie wydzielane są trzy parcele które weszły w skład działki drogowej.

Czy możliwe jest dzielenie drogi publicznej i wydzielanie w drodze działek stanowiących własność prywatną, które decyzją Wojewody przejdą na własność gminy?

Czy nie wystarczy ustalić jaka część parceli katastralnej, z jakiej księgi wieczystej i o jakiej powierzchni weszła w skład drogi publicznej i na tę parcelę wydać decyzję Wojewody o przejęciu, a następnie przez Starostę decyzję o odszkodowaniu z zajęty grunt?

W przypadku dzielenia drogi ewidencyjnej parcelami katastralnymi droga zostanie poszatkowana.

Jak to wygląda w świetle nowych przepisów o ewidencji gruntów?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX