Pytania i odpowiedzi
Status: Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2006 r.
Autor odpowiedzi: Niedźwiedzka Małgorzata
Odpowiedzi udzielono: 28 czerwca 2006 r.

PYTANIE

Spółka akcyjna prowadzi ewidencję ilościowo-wartościową towarów z wyceną zapasu wg cen zakupu dla towarów kupowanych od kontrahentów krajowych, a dla towarów kupowanych od kontrahentów zagranicznych wg cen nabycia. Rozchód towarów wyceniany jest wg metody FIFO.

Spółka zamierza z początkiem nowego roku obrotowego zmienić program magazynowy i jednocześnie metodę wyceny rozchodu towarów na metodę szczegółowej identyfikacji rzeczywistych kosztów. Dla pewnych grup asortymentu - w przypadku, gdy ceny zakupu poszczególnych sztuk towarów tego samego rodzaju różnią się dość znacznie - spółka chciałaby "uśrednić" wartość magazynową tego rodzaju towaru i w takiej "uśrednionej" wartości wprowadzić do nowego programu magazynowego.

Na przykład: w magazynie znajduje się 5 sztuk takich samych agregatów z różnych dostaw w następujących cenach: 100, 200, 250, 300, 350 zł. Łącznie 1200 zł. Agregaty są identyczne, więc nie sposób jest ustalić, który z nich pochodzi z której dostawy. Spółka chciałaby w tym przypadku wprowadzić do nowego programu magazynowego 5 sztuk agregatów o wartości magazynowej 240 zł każdy, łącznie 1200 zł.

Czy może tak zrobić? Czy z punktu widzenia podatku dochodowego od osób prawnych nie zostanie zakwestionowany koszt uzyskania przychodu w wysokości 500 zł w momencie sprzedaży pierwszej sztuki z tych 5 agregatów?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX

Zaloguj się do LEX | Nie korzystasz jeszcze z programów LEX?