Pytania i odpowiedzi
Status: Nieaktualne, stan prawny do: 22 listopada 2019 r.
Autor odpowiedzi: Jurek Marek
Odpowiedzi udzielono: 5 czerwca 2017 r.

PYTANIE

Mamy podpisaną umowę na stałą konserwację zestawu hydroforowego, dla której jest ustalony kwartalny okres rozliczeniowy i cena ryczałtowa. Usługa rozumiana jako opieka serwisowa, mająca na celu utrzymanie serwisowanego urządzenia w stanie technicznym, który zapewnia ciągłe wykorzystywanie pełnej funkcjonalności i ochronę przed nadmiernym zużyciem, jest związana z ciągłą gotowością do realizacji czynności serwisowych. W ramach robót konserwacyjnych jest wykonywany przegląd okresowy raz na kwartał oraz inne czynności mające na celu utrzymanie urządzenia w dobrym stanie wykonywane w momencie zgłoszenia przez zamawiającego nieprawidłowości oraz podczas przeglądu. Faktycznie usługa polega na wykonywaniu cyklicznych przeglądów i wymianie drobnych elementów w zestawie hydroforowym, jeśli jest taka potrzeba. Zdarza się że w danym okresie nic się nie dzieje w urządzeniu. W umowie jest określona kwota na materiały drobne 100 zł netto, których wymiana jest wykonywana w ramach usługi konserwacji. W razie zepsucia droższych podzespołów, sama usługa wymiany wykonywana jest w ramach ceny za usługę konserwacji (umowy) natomiast koszty zużycia materiału z narzuconą marżą obciążają na odrębnej fakturze klienta w momencie ich zużycia ze stawka 23%. Według GUS usługa konserwacji, przeglądów wraz z wymiana części jest klasyfikowana jako PKWiU 33.12.

Zestaw hydroforowy jest zamontowany w budynku objętym społecznym programem mieszkaniowym (PKOB11), i służy temu budynkowi jako całości - ma na celu pompowanie wody do mieszkań powyżej drugiego piętra.

Czy mamy prawo zastosować stawkę 8% na podstawie art. 3 r.s.o.? Czy możemy uznać świadczoną przez nas usługę za kompleksową, w której usługą główną jest konserwacja zestawu hydroforowego, a czynności przeglądów to usługi pomocnicze i opodatkować jednolitą stawką 8%?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX

Zaloguj się do LEX | Nie korzystasz jeszcze z programów LEX? Zamów prezentację