Czy możemy materiał niebezpieczny mieszać z innym materiałem nie niebezpiecznym tak aby niebezpieczny towar utracił te... - OpenLEX

Czy możemy materiał niebezpieczny mieszać z innym materiałem nie niebezpiecznym tak aby niebezpieczny towar utracił te właściwości?

Pytania i odpowiedzi
Status: Aktualne
Autor odpowiedzi: Ćwiek Piotr
Odpowiedzi udzielono: 8 listopada 2021 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Firma prowadzi złomowisko odpadów - zbiera i przetwarza odpady metali żelaznych i nieżelaznych. Niedawno na nasz plac wjechał towar niebezpieczny UN3077 (nie odpad, tylko surowiec - produkt). Ma on postać pyłu niklu. Oczywiście spełniliśmy wszystkie wymogi pod kątem ADR. Wiemy też, że jednocześnie na magazynie możemy mieć tego towaru max. 50 Mg, żeby nie podlegać pod awarie przemysłowe - ZDR i ZZR. Firma posiada zezwolenie na przetwarzanie odpadów innych niż niebezpieczne (są to same odpady dla złomu) metodą R12. Poza tym w ramach procesu odzysku nasz odpad może utracić status odpadu, po spełnieniu wszystkich wymogów rozporządzenia 333/2011. Planujemy ten materiał niebezpieczny mieszać z innym materiałem nie niebezpiecznym (nie odpadem, tylko towarem) - chcemy dobrać odpowiednie proporcje tak, aby ten niebezpieczny towar utracił te właściwości.

Czy możemy to zrobić?

Po sporządzeniu nowej mieszanki będziemy ją wysyłać do akredytowanego laboratorium i sporządzimy nową kartę charakterystyki. Słyszeliśmy, że będziemy musieli zarejestrować taką substancję jako nowy towar wprowadzany na rynek.

Co jeśli on będzie przerabiany u nas na odpad i eksportowany za granicę?

Finalnie, jak już towar nie będzie niebezpieczny, będziemy go mieszać z odpadami metalowymi, które mamy na placu (czyli będziemy przerabiać ten towar na odpad) - będą wytwarzane takie sprasowane paczki. Taki surowiec bardzo podnosi cenę odpadów, które są eksportowane do huty w Finlandii.

Czy możemy tak robić?

Z tego co wiem, nie ma zakazu przerabiania towaru na odpad. Czyli ZDR, ZZR, ADR, REACH itp. mamy sprawdzone - czy coś jeszcze powinniśmy wiedzieć, oprócz tego o co pytałam powyżej?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX