Czy montażu tymczasowego lekkiego przykrycia typu namiotowego strefy rozładunkowej na 180 dni wymaga pozwolenia na budowę?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 24 października 2019 r.
Autor odpowiedzi: Mackiewicz Marta
Odpowiedzi udzielono: 19 lipca 2018 r.

PYTANIE

Inwestor złożył wniosek zgłoszenie dotyczący "montażu tymczasowego lekkiego przekrycia typu namiotowego strefy rozładunkowej" na 180 dni o powierzchni zabudowy ok. 300 m2 (30m x 10m). Konstrukcja przekrycia namiotowego składa się z ram jednoprzęsłowych o rozpiętości 10 m usytuowanych w rozstawie co 5 m. Dodatkowe usztywnienie konstrukcji stanowi blacha trapezowa pokrywająca ściany. Przekrycie dachu wykonane z tkaniny PVC. Mocowanie słupków ram na istniejącym podłożu utwardzonym za pomocą szpilek stalowych wbijanych w grunt na głębokość ok. 80 cm. Zdaniem projektanta nie jest to trwałe połączenie z gruntem.

Czy taki obiekt będzie zgodny z definicją zawartą w art. 3 pkt 5 ustawy z 7.07.1994 r. Prawo budowlane – dalej pr. bud. i w związku z tym wystarczającym jest dokonanie zgłoszenia na wykonanie wyżej opisanego obiektu budowlanego, a nie uzyskanie pozwolenia na budowę?

Zaznaczam, iż jest to obiekt tymczasowy wyłącznie na 180 dni. Po tym czasie zostanie zdemontowany.

Czy takie związanie obiektu należy uznać za trwałe połączenie z gruntem?

Czy opisany wyżej obiekt budowlany (przykrycie namiotowe) może zostać uznany za budynek i wtedy będzie konieczne uzyskanie pozwolenia na budowę?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX