Pytania i odpowiedzi
Status: Aktualne
Autor odpowiedzi: Różycki Karol
Odpowiedzi udzielono: 5 marca 2014 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Prowadzę działalność hotelarską. Zaliczki na poczet przyszłych pobytów od klientów indywidualnych otrzymywanych przelewem na konto bankowe ewidencjonuję za pomocą kasy fiskalnej, paragon drukuję i pozostawiam do dyspozycji klienta w hotelu. Klient przeważnie odbiera sobie go w momencie przyjazdu lub rozliczenia pobytu.

Czy takie postępowanie jest prawidłowe?

Czy moim obowiązkiem, zgodnie z art. 111 ust. 3a pkt 1, jest pozostawienie paragonu do dyspozycji klienta tak, że w każdym momencie może go odebrać?

Czy mam obowiązek wysłać go na adres klienta zaraz po nabiciu na kasę?

Jeżeli tak, to czy wystarczy, że wyślę go listem zwykłym, czy musi to być (dla mojego bezpieczeństwa) przesyłka polecona?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX

Zaloguj się do LEX | Nie korzystasz jeszcze z programów LEX?