Czy mimo utraty zwolnienia podmiotowego podatnik wykonujący wyłącznie czynności zwolnione od podatku ma obowiązek złożenia zgłoszenia rejestracyjnego VAT-R?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Andrzejowicz Marcin
Odpowiedzi udzielono: 29 stycznia 2020 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Spółka cywilna prowadzi działalność gospodarczą dotyczącą wyłącznie pośrednictwa finansowego (art. 43 ust. 1 pkt 38 ustawy z 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2020 r. poz. 106) - dalej u.p.t.u. - pośrednictwo kredytowe). W danym roku kalendarzowym spółka znacznie przekroczyła z tego tytułu obrót 200 tys zł. Osiągnięty obrót wlicza się do limitu wskazanego w art. 113 ust. 1 i 9 u.p.t.u.

Czy w związku z tym ma obowiązek rejestracji do VAT?

Czy też świadcząc wyłączenie usługi zwolnione może nie rejestrować się do VAT, gdyż są to tylko usługi zwolnione z VAT zgodnie z art. 43 ust. 1 - zgodnie z art. 96 ust 3 u.p.t.u.? Jeżeli jednak powinna się zarejestrować - to co należy wskazać w VAT-R - czy jest to przekroczenie limitu z art. 113 u.p.t.u.?

Deklaracja VAT zawierać będzie wyłącznie kwotę netto z faktur zgodnie z otrzymanymi zapłatami. Ponadto czy na fakturach spółka powinna umieścić adnotację "metoda kasowa"?

Czy oznaczenie tego oznacza, że ewentualne inne czynności też będą objęte metoda kasową?

Jeżeli spółka nie będzie miała obowiązku rejestracji do VAT - jak należy zachować się przy ewentualnej innej sprzedaży (niezwolnionej)?

Czy od razu jest obowiązek rejestracji do VAT i co należy zaznaczyć na VAT-R skoro już znacznie wcześniej przekroczono limit z art. 113 u.p.t.u.?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX