Czy mimo przebywania dziecka w ośrodku opiekuńczym pracownicy nadal przysługuje prawo do urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kucharski Dominik
Odpowiedzi udzielono: 2 lipca 2020 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Pracownica 10 czerwca urodziła dziecko poprzez cesarskie cięcie. Wyszła ze szpitala dnia 23 czerwca. Pracownica posiada stopień niepełnosprawności - znaczny i w czasie gdy przebywała w szpitalu dziecko zostało jej zabrane przez GOPS. Czas na jaki zostało dziecko zabrane nie jest znany. Sama pracownica mówi tylko o sprawie sądowej, ale nie mamy żadnych dokumentów na potwierdzenie jej słów. Dodam, że pracownica nie zrzeka się praw do dziecka i chce je wychowywać.

Czy działanie GOPS powinno być poparte jakąś decyzją administracyjną, sądu czy innej instytucji którą powinna pracodawcy dostarczyć matka? Czy pracodawca sam może wystąpić o informację w tej sprawie do GOPS? Jeżeli tak, to na jakiej podstawie? Czy matce przysługuje 8 tygodni urlopu macierzyńskiego w sytuacji gdy zabrano dziecko? Na jakiej podstawie udzielić urlopu, o ile w ogóle skoro nie sprawuje ona faktycznej opieki, gdyż dziecko przebywa w ośrodku opiekuńczym? Czy mimo przebywania dziecka w ośrodku bez decyzji sądu nadal przysługuje matce prawo do urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego o ile o niego wystąpi?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX