Czy masy ziemne, które spełniają kryteria wyłączające je z kategorii odpadów według ustawy o odpadach z 2001 r., są obecnie odpadami?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Nieć Anna
Odpowiedzi udzielono: 26 marca 2014 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Artykuł 2 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. o odpadach (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 185, poz. 1243) - dalej u.o. z 2001 r. stanowił, iż przepisów ustawy nie stosuje się do mas ziemnych lub skalnych usuwanych albo przemieszczanych w związku z realizacją inwestycji, jeżeli miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, decyzja o pozwoleniu na budowę lub zgłoszenie robót budowlanych określają warunki i sposób ich zagospodarowania, a ich zastosowanie nie spowoduje przekroczeń wymaganych standardów jakości gleby i ziemi, o których mowa w ustawie z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 1232) - dalej p.o.ś. Obecnie kwestię mas ziemnych rozstrzyga art. 2 pkt 3 ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach (Dz. U. z 2013 r. poz. 21) – dalej u.o. mówiący, iż przepisów ustawy nie stosuje się do niezanieczyszczonej gleby i innych materiałów występujących w stanie naturalnym, wydobytych w trakcie robót budowlanych, pod warunkiem, że materiał ten zostanie wykorzystany do celów budowlanych w stanie naturalnym na terenie, na którym został wydobyty. W przypadku uznania mas ziemnych za odpady, ich wykorzystanie do budowy wymaga zezwolenia na przetwarzanie odpadów.

Czy zatem, zgodnie z obowiązującymi przepisami, jeżeli spełnione są warunki, o których mowa w art. 2 ust. 2 pkt 1 u.o. z 2001 r. (np. w pozwoleniu na budowę wydanym przed wejściem w życie u.o.), masy ziemne są uznawane za odpady, czy też nie?

Czy do ich zastosowania wymagane jest zezwolenie na przetwarzanie odpadów?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX