Czy mając wiedzę o pierwszym odbiorniku ścieków można pozostawić warunki emisyjne ścieków na poziomie określonym w pierwotnej decyzji?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 1 lipca 2019 r.
Autor odpowiedzi: Antoniak Joanna
Odpowiedzi udzielono: 15 marca 2019 r.

PYTANIE

Zakład eksploatuje instalację objętą pozwoleniem zintegrowanym. W pozwoleniu tym określono m.in. warunki wprowadzania oczyszczonych ścieków przemysłowych do wód, jednak w trakcie oględzin instalacji przeprowadzonych w związku z wnioskiem o zmianę pozwolenia stwierdzono, że ścieki przemysłowe nie są odprowadzane bezpośrednio do wód. Stwierdzono, że pierwszym odbiornikiem ścieków jest nieuszczelniony kanał ściekowy o łącznej długości około 1 km, a dopiero za nim następuje wprowadzenie ścieków przemysłowych do wód (cieku). W warunkach emisyjnych ścieków ustalono m.in. dopuszczalne wartości dla chlorków i siarczanów. Wartości te określono na poziomie wyższym, niż przewidziane w Tabeli II rozporządzenia Ministra Środowiska z 18.11.2014 r. w sprawie warunków, jakie należy spełnić przy wprowadzaniu ścieków do wód lub do ziemi, oraz z sprawie substancji szczególnie szkodliwych dla środowiska wodnego – dalej r.w.ś.w.z. (wskazującej dopuszczalną zawartość chlorków o wartości 1000 mg/l i siarczanów o wartości 500 mg/l). Zezwolono wówczas na emisję ścieków przemysłowych o sumie chlorków i siarczanów powyżej 1500 mg/l, korzystając z odstępstwa przewidzianego w § 19 ust. 3 cyt. rozporządzenia (poprzednio w § 17 ust. 3). Aktualnie procedowana jest zmiana pozwolenia zintegrowanego. W zmianie pozwolenia planowane jest uporządkowanie kwestii niewłaściwego ustalenia odbiornika w pierwotnie wydanej decyzji, ale również zobowiązanie zakładu do uszczelnienia kanału ściekowego, poprzez który oczyszczone ścieki przemysłowe odprowadzane są do wód (cieku).

Czy mając wiedzę o pierwszym odbiorniku ścieków można pozostawić warunki emisyjne ścieków na poziomie określonym w pierwotnej decyzji?

Czy do momentu wykonania przez zakład uszczelnienia kanału ściekowego dopuszczalną zawartość w ściekach chlorków i siarczanów należy obniżyć do wartości 1000 mg/l dla chlorków i 500 mg/l dla siarczanów?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX