Czy mając na względzie fakt, iż przeterminowane należności są zabezpieczone pożyczkodawca może zrezygnować z tworzenia odpisów aktualizujących?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Pawliszyn Piotr
Odpowiedzi udzielono: 25 listopada 2010 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Spółka zawarła umowę pożyczki, której spłata została zabezpieczona w formie przewłaszczenia na zabezpieczenie nieruchomości. Strony umówiły się, iż w przypadku niewykonania lub nienależytego wykonania przez pożyczkobiorcę zobowiązań wynikających z umowy pożyczki, pożyczkodawca może według własnego wyboru sprzedać przewłaszczoną nieruchomość zaliczając uzyskaną cenę na poczet zobowiązań pożyczkobiorcy, bądź też nieruchomość przewłaszczoną zatrzymać zaliczając również na poczet zobowiązań wynikających z zawartej umowy pożyczki. Na koniec roku pożyczkobiorca nie spłacił w terminie zobowiązań wynikających z zaciągniętej pożyczki (ani kapitału, ani naliczonych odsetek). Jednocześnie pożyczkodawca jeszcze nie podjął decyzji o "ostatecznym" zaspokojeniu swoich należności z przewłaszczonej nieruchomości.

Czy mając na względzie fakt, iż przeterminowane należności są zabezpieczone (tzn. wierzyciel na pewno odzyska swoje należności) pożyczkodawca może zrezygnować z tworzenia odpisów aktualizujących posiłkując się zapisami wynikającymi z art. 35b ust. 3 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX