Czy magazynowanie towaru na terenie Niemiec wiąże się z obowiązkiem rejestracji do VAT w Niemczech?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Bartosiewicz Adam
Odpowiedzi udzielono: 11 kwietnia 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Prowadzę działalność gospodarczą w Polsce, jestem zarejestrowana do VAT w Polsce i do VAT UE. Sprzedaję towary dla kontrahentów (firm) z Niemiec (kontrahenci zarejestrowani do VAT UE) i Polski. Mam zamiar sprowadzać towar ze Słowenii (kontrahent zarejestrowany do VAT UE). Tu napotykam problem wykluczający transport towaru bezpośrednio ze Słowenii do Polski ze względu na duże koszty transportu. Kontrahent ze Słowenii zgodził się na transport towarów do Niemiec. Towary będą transportowane ze Słowenii do magazynu mojego kontrahenta w Niemczech. Część z tych towarów będzie sprzedawana przez moją firmę kontrahentowi z Niemiec, a część tylko magazynowana u niego abym mogła ten towar odebrać i przewieźć do Polski w celu sprzedaży towaru dla Polskich kontrahentów.

Jakie transakcje będą miały miejsce w przypadku:

a. zakup ze Słowenii, sprzedaż dla niemieckiego kontrahenta, a towar zostaje przewieziony bezpośrednio od kontrahenta ze Słowenii do kontrahenta z Niemiec;

b. zakup ze Słowenii, transport ze Słowenii do magazynu kontrahenta w Niemczech, następnie przewiezienie magazynowanych towarów przeze mnie do Polski, kolejno sprzedaż tych towarów w Polsce

Czy poprzez magazynowanie towaru w Niemczech muszę rejestrować się w tym kraju do VAT lub czy musi to zrobić kontrahent ze Słowenii?

Jakie dokumenty i jakie istotne informacje powinny na nich się znajdować, aby wszystkie te transakcje były prawidłowe podatkowo?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX