Czy lekarz zatrudniony w podmiocie leczniczym na podstawie umowy o pracę odpowiada wobec pracodawcy za szkodę wyrządzoną pacjentowi, a spowodowaną błędem w sztuce lekarskiej, w tym nienależytym leczeniem pacjenta, do pełnej wysokości poniesionej przez pracodawcę szkody (na zasadach ogólnych)?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Urbaniak Monika
Odpowiedzi udzielono: 29 kwietnia 2016 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Czy lekarz zatrudniony w podmiocie leczniczym - SP ZOZ na podstawie umowy o pracę odpowiada wobec pracodawcy za szkodę wyrządzoną pacjentowi, a spowodowaną błędem w sztuce lekarskiej, w tym nienależytym leczeniem pacjenta, do pełnej wysokości poniesionej przez pracodawcę szkody (na zasadach ogólnych)?

Czy też tylko do trzykrotności należnego mu wynagrodzenia przy założeniu że wina była nieumyślna?

Jak należy ustalić wynagrodzenie, trzykrotność którego, ewentualnie może stanowić podstawę ograniczenia odpowiedzialności lekarza?

W szczególności czy limitem jest to trzykrotność wynagrodzenia brutto czy netto?

Jaki jest termin przedawnienia odszkodowania lekarza zatrudnionego w podmiocie leczniczym - SP ZOZ na podstawie umowy o pracę, za szkodę wyrządzoną przez błąd lekarski wobec pracodawcy?

Czy termin przedawnienia, w sytuacji gdy toczyło się postępowanie przed Wojewódzką Komisją do Spraw Orzekania o Zdarzeniach Medycznych, w przedmiocie danego zdarzenia medycznego z udziałem danego lekarza liczy się od: 1. daty udzielenia wadliwego zabiegu medycznego, 2. daty wszczęcia postępowania przed Wojewódzką Komisją do Spraw Orzekania o Zdarzeniach Medycznych, 3. daty ostatecznego orzeczenia Wojewódzkiej Komisji do Spraw Orzekania o Zdarzeniach Medycznych, stwierdzającego zaistnienie zdarzenia medycznego i błędu lekarza, 4. daty zawarcia ugody na podstawie której podmiot leczniczy, będący pracodawcą lekarza, wypłacił odszkodowanie i zadośćuczynienie pokrzywdzonym - daty wystąpienia szkody zakładu?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX