Czy lekarz-kartowicz pracujący na usługach szpitala może korzystać z usług osób niezatrudnionych przez siebie (np. pielęgniarek) bez utraty prawa do karty?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2021 r.
Autor odpowiedzi: Pogoński Mariusz
Odpowiedzi udzielono: 25 lutego 2021 r.

PYTANIE

Pytanie dotyczy prawa lekarzy / pielęgniarek do karty podatkowej. A przede wszystkim z ograniczenia zapisanego w art. 25 ust. 1 pkt 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. z 2020 r. poz. 1905). Zgodnie z tym przepisem przy prowadzeniu działalności opodatkowanej kartą "nie można korzystać z usług osób niezatrudnionych na podstawie umowy o pracę oraz z usług innych przedsiębiorstw i zakładów, chyba że chodzi o usługi specjalistyczne".

Jaki taki zapis należy interpretować? Jeśli mówimy o lekarzu który ma zawarty kontrakt ze szpitalem na wykonywanie pracy związanej ze specjalizacją np. ginekolog, który ma wynagrodzenie ustalone godzinowo. Lekarz nie zatrudnia w działalności gospodarczej osób, z którymi idzie do szpitala i razem wykonują usługę. Problem polega na tym, że medycy, wykonując swoje zadania w szpitalach, często muszą współpracować z różnymi osobami, np. pielęgniarkami, technikami, których zatrudnia szpital, a nie dany lekarz. Podobna sytuacja dotyczy pielęgniarek - trudno mówić aby przy wykonywaniu usług w ramach kontraktu pielęgniarka nie współpracowała z lekarzami, technikami. To dyskwalifikowałoby te grupy wolnych zawodów z karty podatkowej.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX