Czy laboratorium należy uznać za część instalacji energetycznego spalania paliw, czy też należy je wyłączyć z pozwolenia zintegrowanego?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Gall Marek
Odpowiedzi udzielono: 8 października 2015 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Instalacja energetycznego spalania paliw, posiadająca pozwolenie zintegrowane, podlega pod derogację ciepłowniczą i do 2016 r. będzie mogła zachować dotychczasowe wartości emisji dopuszczalnej. Pozwolenie wydane jest na czas nieokreślony.

Czy przy zmianie pozwolenia należy wpisać w decyzji dopuszczalne wielkości emisji, które będą obowiązywały po zakończeniu okresu derogacji?

Na dzień dzisiejszy wiadomo, iż w chwili obecnej zakład nie jest w stanie dotrzymać zaostrzonych norm i dopiero przymierza się do wprowadzenia rozwiązań, które to umożliwią. Pozwoleniem zintegrowanym objęty był do tej pory cały zakład. Ujęte w nim były więc wszystkie wytwarzane odpady.

Czy przy zmianie pozwolenia zintegrowanego należałoby teraz ująć tylko te rodzaje odpadów, które pochodzą z eksploatacji instalacji?

Zakład posiada własną stację uzdatniania wody i laboratorium.

Czy laboratorium należy uznać za część instalacji, czy też należy je wyłączyć z pozwolenia zintegrowanego? Czy substancje używane w laboratorium powinny być brane pod uwagę w analizie ryzyka przy raporcie początkowym?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX