Czy kwotę utworzonej po raz pierwszy rezerwy, przypadającą na lata ubiegłe, należy odnieść na rozliczenie bieżącego wyniku finansowego i wykazać w kapitałach własnych jako wartość ujemną?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Waślicki Tadeusz
Odpowiedzi udzielono: 10 września 2015 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Kwota bieżącej rezerwy i korekty lat poprzednich znacznie przekracza progi istotności. Spółka w związku z poddaniem sprawozdania finansowego obowiązkowemu badaniu przez biegłego rewidenta zamierza po raz pierwszy utworzyć rezerwę na nagrody jubileuszowe.

Czy w sprawozdaniu należy zastosować podejście retrospektywne i także poprawić rachunek zysków i strat za rok poprzedni?

Czy kwotę rezerwy przypadającą na lata ubiegłe do 5 lat wstecz należy odnieść na rozliczenie bieżącego wyniku finansowego i wykazać w kapitałach własnych jako wartość ujemną (w jakiej pozycji)?

Czy można ww. stratę z tytułu korekty lat poprzednich pokryć uchwałą wspólników z kapitału zapasowego, a ewentualną różnicę z zysków lat przyszłych?

Czy w nowej wersji RZiS za 2015 i 2016 r. po nowelizacji ustawy o rachunkowości należy wykazać korektę lat poprzednich także jako wartość ujemną w kapitale własnym w pozycji straty z lat poprzednich, mimo wykazania jednocześnie zysku za rok bieżący?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX