Czy kwota podatku powinna być uwidoczniona na fakturze w kwocie netto i opodatkowana VAT, czy też nie należy płacić podatku od podatku?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 30 czerwca 2020 r.
Autor odpowiedzi: Różycki Karol
Odpowiedzi udzielono: 5 stycznia 2017 r.

PYTANIE

Jestem osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą - ośrodek szkoleniowo-wypoczynkowy X. Dzierżawię budynki. Płacę miesięczny czynsz, podatek od nieruchomości oraz opłatę roczną z tytułu prawa użytkowania wieczystego. Cech rzemiosł różnych i przedsiębiorczości w Otwocku jest wieczystym użytkownikiem nieruchomości gruntowej położonej w Broku. Zgodnie z umową dzierżawy wszelkie ciężary publiczne podatek od nieruchomości, opłata za wieczyste użytkowanie, opłaty skarbowe obciążają mnie jako dzierżawcę Przelewam miesięcznie czynsz 8000 zł netto + VAT (na czynsz mam wystawioną fakturę) na konto wydzierżawiającego. Kwotę na podatek od nieruchomości 3095 zł) przelewam na konto urzędu gminy, a opłatę roczną za użytkowanie w wysokości 7089,30 zł wpłacam bezpośrednio na konto starostwa powiatowego. Obie opłaty - podatek i opłaty za wieczyste użytkowanie "wychodzą" bezpośrednio z rachunku bankowego dzierżawcy. W umowie dzierżawy zawarta jest adnotacja, że faktura wystawiana jest na dzierżawę nieruchomości bez żadnych dodatkowych opłat lokalnych. Na nakazie płatniczym zobowiązanym do zapłaty jest wydzierżawiający. W opisie przelewu jest zapis "opłata podatku od nieruchomości" cech Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości w Otwocku - Ośrodek szkoleniowo wypoczynkowy X. Do chwili obecnej opłatę za podatek od nieruchomości i opłatę za wieczyste użytkowanie dokumentowałam na podstawie wyciągu bankowego tylko w PKPiR.

Czy kwota podatku powinna być uwidoczniona na fakturze w kwocie netto i opodatkowana VAT, czy też nie należy płacić podatku od podatku?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX