Czy kwota należnego podatku VAT od usługi nabytej dla bezpośredniej korzyści turysty, która stanowi dla podatnika import usług może być odliczona i w jaki sposób?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 października 2019 r.
Autor odpowiedzi: Bartosiewicz Adam
Odpowiedzi udzielono: 21 listopada 2018 r.

PYTANIE

Organizator turystyki, będący podatnikiem podatku VAT rozlicza realizowane przez siebie imprezy turystyczne w ramach procedury VAT marża. Nabycia różnych usług składających się na imprezę turystyczną w krajach UE w części udokumentowane są fakturami, na których wykazany jest podatek od wartości dodanej i w kwocie brutto ujmowane są w kosztach imprezy i służą do obliczenia marży i jej opodatkowaniu. Jednakowoż część usług podlega szczególnym regulacjom związanym z miejscem świadczenia usług i znajduje dla nich zastosowanie art. 28b ustawy z 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług – dalej u.p.t.u. (np. usługi przewodnika).

W takich wypadkach usługodawca wystawia fakturę bez podatku od wartości dodanej, deklaruje w VAT-UE świadczenie na rzecz usługobiorcy a w konsekwencji ten jest zobowiązany do opodatkowanie usługi podatkiem VAT na terytorium Polski - jako miejsca siedziby podatnika.

Czy kwota należnego podatku VAT od usługi nabytej dla bezpośredniej korzyści turysty, która stanowi dla podatnika import usług może być odliczona i w jaki sposób?

Wychodząc od konstrukcji podatku od wartości dodanej, opierającej się na zasadzie neutralności VAT zasadnym wydaje się być naliczenie i odliczenie tego podatku w tym samym okresie rozliczeniowym bezpośrednio w rejestrach odpowiednio zakupu i sprzedaży (realizując tym samym zasadę neutralności), zaś kwotę usługi uiszczoną zagranicznemu kontrahentowi - niejako kwotę netto - rozliczyć zgodnie z art. 119 u.p.t.u. W takim przypadku, kwota podatku należnego nie stanowi podatku naliczonego w rozumieniu art. 119 ust 4 u.p.t.u.

Zdaniem podatnika naliczenie podatku bez prawa odliczenia w ten sposób i doliczenie tej kwoty do faktury zakupu i odliczenie w ramach marży zniekształci faktyczną kwotę marży realizowaną na imprezie, a w skrajnym przypadku może nawet doprowadzić do jej wartości ujemnej. To rozwiązanie jest również wadliwe o tyle, że faktyczna stawka podatku VAT od takiej usługi znacznie przekroczy nominalną 23% stawkę tego podatku.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX