Czy kwota nadwyżki VAT podlega przedawnieniu?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Bartosiewicz Adam
Odpowiedzi udzielono: 29 sierpnia 2018 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

We wrześniu 2013 r. (deklaracja VAT za sierpień 2013 r.) ostatni raz zapłaciliśmy podatek VAT. Od tego czasu do dnia dzisiejszego w deklaracjach VAT miesięcznych wykazujemy nadwyżkę podatku VAT naliczonego nad należnym, którą przenosimy sukcesywnie do rozliczenia w następnych okresach rozliczeniowych (tzw. zwrot pośredni). Inaczej mówiąc w omawianym przedziale czasowym tj. 08.2013-07.2018 nie wystąpiła w żadnej deklaracji kwota do zapłaty podatku VAT ani też Spółka nie wystąpiła o zwrot bezpośredni tej nadwyżki na rachunek bankowy.

W bieżącym okresie mamy stosunkowo dużą sprzedaż, VAT od tej sprzedaży jest większy niż kwota VAT z opisywanej nadwyżki, natomiast przy uwzględnieniu bieżących zakupów, zakładając sytuację że faktury zakupowe rozliczamy w momencie powstania prawa do odliczenia, nadal mamy co prawda niewielką, ale jednak nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym.

Gdyby Spółka skorzystała z prawa odliczenia VAT od bieżących faktur zakupowych w dwóch kolejnych okresach, to przy tak dużej w obecnym okresie sprzedaży wystąpiłby obowiązek zapłaty podatku VAT.

1) Czy podatek VAT naliczony do rozliczenia przedawnia się wraz z końcem 2018 r.?

2) Czy jeśli w którejkolwiek z deklaracji VAT składanych za okres do 12.2018 r. wystąpi obowiązek zapłaty podatku VAT to można uznać, że zwrot pośredni różnicy podatku nie ulegnie przedawnieniu i zostanie "rozliczony" a dla nadwyżek powstałych w kolejnych okresach 5 letni bieg okresu przedawnienia zaczynamy liczyć od nowa?

3) Czy prawidłowe będzie przeniesienie VAT zgodnie z art.86 ust. 11 ustawy z 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług – dalej u.p.t.u. jeśli takie przeniesienie decyduje o braku wystąpienia nadwyżki podatku VAT naliczonego nad należnym i w rezultacie obowiązek zapłaty podatku, a rozliczenie VAT od ww faktur w pierwszym możliwym terminie spowodowałoby sytuację, w której nie wystąpiłby obowiązek zapłaty i utrzymywanie się nadwyżki VAT w kolejnych okresach rozliczeniowych?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX