Pytania i odpowiedzi
Status: Aktualne
Autor odpowiedzi: Tyra Bożena
Odpowiedzi udzielono: 8 września 2016 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Czy można odliczyć od dochodu spłatę funduszu alimentacyjnego?

Klient pobierający emeryturę w wysokości 975,32 zł netto złożył wniosek o zasiłek stały, ponieważ komornik zajął część jego emerytury. W zaświadczeniu komornik wykazał, że pobrał 534,04 zł z czego 118,71 zł stanowiły koszty komornicze, zaś pozostała kwota była potrącona tytułem spłaty funduszu alimentacyjnego. W myśl art. 8 ust. 3 pkt 3 u.p.s. od dochodu można odliczyć alimenty świadczone na rzecz innych osób.

Czy spłata funduszu alimentacyjnego dotyczy także tej sytuacji?

Dodatkowo komornik ujął w zaświadczeniu, że od następnego miesiąca 300 zł będzie trafiało do wierzycielki tytułem alimentów bieżących, a reszta sumy tytułem spłaty funduszu alimentacyjnego+ oczywiste koszty komornicze.

Czy wówczas będzie można odliczyć od dochodu tylko 300 zł bieżących alimentów, czy spłatę zaległych także?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX

Zaloguj się do LEX | Nie korzystasz jeszcze z programów LEX?