Czy księgowanie otrzymanych wpłat na poczet koncertów i spektakli powinno nastąpić z wykorzystaniem konta 842?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Majchrzak Aneta
Odpowiedzi udzielono: 28 maja 2021 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Samorządowa instytucja kultury (teatr) w swojej działalności podstawowej organizuje m.in koncerty, spektakle i inne wydarzenia związane z działalnością kulturalną. Bardzo często dokonywane są tzw. przedsprzedaże biletów, możliwość zakupu voucherów. Osoby zainteresowane wydarzeniem (spektakl, koncert) dokonują przedpłaty zanim wydarzenie się odbędzie. W momencie wpłaty otrzymują bilet uprawniający do skorzystania z koncertu.

Czy księgowanie otrzymanych przedpłat/wpłat na poczet koncertów i spektakli jest prawidłowe: Wn 130 rach.bank / Ma 209 rozrach. z tyt. sprzedaży - wpływy z tytułu wpłat na poczet przyszłego koncertu WN 209 rozrach. z tyt. sprzedaży/ MA 842 rozl. m/o przychodów - księgowanie otrzymanych wpłat jako przyszłe przychody (sprzedaż biletu), następnie księgowanie w miesiącu kiedy wydarzenie się odbyło: WN 842 rozl. m/o przych. / MA 700 przychody ze sprzedaży i kolejna sytuacja: gdy wydarzenie się nie odbyło i dochodzi do zwrotu dokonanych wpłat na podstawie złożonych wniosków od petentów, którzy wpłacali: WN 209 rozrach. z tyt. sprzedaży / MA 130 rach.bank. - księgowanie przelewu zwrotu środków do petenta WN 842 rozl. m/o przych. / MA 209 rozrach. z tyt. sprzedaży?

Jednostka otrzymane wpłaty, do czasu kiedy nie odbędzie się wydarzenie, za które zapłacono, agreguje saldo wpłaconych środków na koncie 842 rozl. m/o przychodów po stronie MA.

Czy to działanie jest poprawne z ustawą o rachunkowości?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX