Czy kredyty w rachunku bieżącym mogą być zaprezentowane w kredytach długoterminowych?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Topulniak Michał
Odpowiedzi udzielono: 13 kwietnia 2022 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

W jakiej pozycji sprawozdania finansowego, sporządzonego zgodnie z załącznikiem nr 1 do ustawy o rachunkowości na dzień 31.12.2021 r., należy wykazać kredyt w linii kredytowej, gdzie ostateczny termin spłat przypada na 10.05.2023 r.?

W umowie brak jest harmonogramu spłat rat kredytowych, można zadłużyć się do wysokości przyznanego limitu. Na dzień 31.12.2022 r. spółka wykorzystała 2 mln zł tego kredytu. Spółka kredyt możne zaciągnąć do kwoty 4 mln zł, do dnia 9.05.2023 r. może zadłużać się w limicie, ale w dniu 10.05.2023 r. musi spłacić całe salo zadłużenia.

W jakim artykule ustawy o rachunkowości wskazano, że takie kredyty w linii (w rachunku bieżącym) należy prezentować z zobowiązaniach krótkoterminowych?

W ustawie o rachunkowości w definicji "zobowiązań krótkoterminowych" nie mam mowy o tym czy jest to kredyt inwestycyjny, w rachunku bieżącym, czy inny. Definicja mówi tylko: art. 3. ust. 1. pkt 22. "zobowiązania krótkoterminowe – rozumie się przez to ogół zobowiązań z tytułu dostaw i usług, a także całość lub tę część pozostałych zobowiązań, które stają się wymagalne w ciągu 12 miesięcy od dnia bilansowego". A ten kredyt nie jest wymagalny w 2022 r. Czy należy go zaprezentować w zobowiązaniach długoterminowych?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX