Czy koszty zakwaterowania pracowników powinny zwiększyć podstawę opodatkowania usługi modernizacji maszyny, jeśli zwrot kosztów za to zakwaterowanie został zafakturowany łącznie z usługą modernizacją maszyny?

Pytania i odpowiedzi
Status: Nieaktualne
Autor odpowiedzi: Bartosiewicz Adam
Odpowiedzi udzielono: 20 grudnia 2005 r.

PYTANIE

Firma niemiecka wykonała nam usługę modernizacji maszyny na terenie swojego kraju. Po wykonaniu usługi otrzymaliśmy fakturę. Potraktowaliśmy tą czynność jako import usług. W miesiącu następnym otrzymaliśmy fakturę od tego samego podmiotu niemieckiego, za zwrot kosztów w wysokości 50% za zakwaterowanie naszych pracowników. Okazało się, że na podstawie porozumienia z kontrahentem niemieckim dwoje naszych pracowników brało udział w modernizacji tej maszyny i czynność ta została potraktowana jako szkolenie. Wartość tego szkolenia została wliczona w cenę modernizacji maszyny.

Czy koszty zakwaterowania naszych pracowników powinny zwiększyć podstawę opodatkowania usługi modernizacji maszyny, czy też należ to potraktować odrębnie? Jeżeli odrębnie, to czy ta czynność powinna być potraktowana jako import usług? Co wówczas z VAT, czy będzie również podatkiem naliczonym?

Mam wątpliwości ponieważ od usług hotelowych nie odliczamy VAT.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX

Zaloguj się do LEX | Nie korzystasz jeszcze z programów LEX? Zamów dostęp testowy