Pytania i odpowiedzi
Status: Nieaktualne, stan prawny do: 31 grudnia 2017 r.
Autor odpowiedzi: Ziółkowski Paweł
Odpowiedzi udzielono: 21 maja 2014 r.

PYTANIE

Zgodnie z § 2 ust. 1 Rozporządzenia Ministra Gospodarki, pracy i polityki Społecznej z dnia 27 kwietnia 2004 r. (Dz. U. z 2004 r. Nr 71, poz. 649 z późn. zm.) dopuszcza się użytkowanie azbestu do 21 grudnia 2032 r. Obecnie firma dokonywać będzie wymiany pokrycia dachowego na inne, które nie zawiera szkodliwych substancji. Wymiana ta odbywać się będzie sukcesywnie na kilku obiektach, zarówno na własnych jak też dzierżawionych. Koszty demontażu azbestu na obiektach dzierżawionych może być sfinansowanych (jeszcze nie wiadomo czy w całości) przez wydzierżawiającego, natomiast położenie nowego pokrycia dachowego obciąża naszą firmę (obiekty w przyszłości będą wykupione na własność). Nadmienię, że obiekty użytkowane są przez firmę przez wiele lat.

Czy koszty wymiany pokrycia dachowego (w obiektach własnych i dzierżawionych) to koszt bieżący?

Czy koszty poniesione na obiekty dzierżawione to inwestycja w obcym środku trwałym w wartości również pokrytej przez wydzierżawiającego, wówczas amortyzacja tej części nie będzie kosztem uzyskania przychodu?

Czy koszty poniesione na obiekty dzierżawione to inwestycja w obcym środku trwałym tylko w wartości, którą w efekcie końcowym pokryła firma (bez wartości zwróconych kosztów)?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX

Zaloguj się do LEX | Nie korzystasz jeszcze z programów LEX? Zamów prezentację