Pytania i odpowiedzi
Status: Aktualne
Autor odpowiedzi: Krywan Tomasz
Odpowiedzi udzielono: 23 kwietnia 2014 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Obywatel polski stale mieszkający w Polsce, prowadzi działalność gospodarczą w Polsce. Na zlecenie firm niemieckich świadczy dla nich usługi, polegające na wykonywaniu schematów instalacyjnych w programie AUTOCAD. Wykonanie tych usług zleca swoim podwykonawcom - firmom polskim, osobom fizycznym prowadzącym działalność gospodarczą w Polsce. Podwykonawcy wykonują te usługi w Polsce. Właściciele tych firm, często wyjeżdżają w ramach umowy z polskim zleceniodawcą do firm niemieckich, w celu dokonania uzgodnień. W czasie wyjazdów podwykonawcy nocują w Niemczech, w mieszkaniu prywatnie tam wynajmowanym przez ich polskiego zleceniodawcę od obywatela niemieckiego. W umowie najmu nie jest zaznaczone, czy mieszkanie ma służyć celom mieszkalnym, czy działalności gospodarczej. Zleceniodawca nie obciąża podwykonawców kosztami noclegów, dzięki czemu ich usługi są tańsze. Wynajmowanie prywatnego mieszkania w Niemczech w celu zapewnienia podwykonawcom noclegu jest dla polskiego zleceniodawcy tańsze niż płacenie im za usługi kwoty powiększonej o koszty noclegów w hotelach.

Czy koszty prywatnego najmu mieszkania w Niemczech, które faktycznie służą działalności gospodarczej (chociaż z żadnych dokumentów to nie wynika), stanowią podatkowy koszt uzyskania przychodu?

Czy uwzględniając umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania pomiędzy Polską a Niemcami, nie należałoby tu rozpoznać prowadzenia zakładu w Niemczech przez polskiego wykonawcę usług i/lub przez jego podwykonawców?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX

Zaloguj się do LEX | Nie korzystasz jeszcze z programów LEX?