Czy koszty procesu sądowego przeciw faktorowi stanowią koszty uzyskania przychodów?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Klimek Krzysztof
Odpowiedzi udzielono: 5 grudnia 2018 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Spółka cywilna przed kilkoma laty zakupiła materiały budowlane z hurtowni X. Zawarła umowę z faktorem na sfinansowanie tego zakupu (poprzez usługę faktoringu) i rozłożeniem płatności w czasie. Po krótkim okresie czasu spółka zwróciła część towarów hurtowni, z której otrzymała fakturę korygującą zmniejszającą zobowiązanie. Uznała więc, że umowa faktoringu również przestała obowiązywać i nie opłacała dalszych rat. Właściciele obliczyli sobie, że wpłacili faktorowi więcej niż wartość zatrzymanych towarów i zaprzestali dokonywania wpłat na rzecz faktora. Niestety nie poinformowali faktora o wystawionej przez hurtownię fakturze korygującej. W rozliczeniach podatkowych spółki została ujęta zarówno faktura zakupowa, jak i korygująca, czyli ostatecznie w kosztach ujęta została tyko wartość zatrzymanych materiałów budowlanych. Faktor na mocy podpisanej umowy domagał się jednak zapłaty całości kwoty i sprawa została skierowana do sądu. Po sprawie sądowej (zakończonej na drugiej instancji) zasądzono zwrot dla faktora: należności głównej, zwrot kosztów procesu I i II instancji (w tym również koszty zastępstwa procesowego) oraz odsetki ustawowe.

Czy któreś z poniesionych powyżej kosztów może stanowić koszt uzyskania przychodów (należność główna, koszty procesu lub odsetki)?

Nadmienię, że dopiero teraz na mocy powództwa przeciw hurtowni (która przyjęła towary i wystawiła fakturę korygującą) spółka wystąpi do sądu z wnioskiem o zwrot przez hurtownie nienależnie otrzymanych pieniędzy od faktora.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX