Czy koszty obsługi prawnej będą mogły stanowić koszt uzyskania przychodu?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kowalski Artur
Odpowiedzi udzielono: 11 lutego 2019 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Opis sprawy:

Osoba prowadzi działalność gospodarczą, w ramach tej działalności rozliczyła zadatek za tą nieruchomość oraz rozlicza koszty związane z tym mieszkaniem, do sprawy zakupu nieruchomości z winy sprzedającego nie doszło. W związku z tym, że został wniesiony zadatek na poczet tej nieruchomości, a sprzedający nie chce mi go zwrócić wystąpiłem w pozwie prywatnym, zgodnie z umową, o zwrot tej kwoty w wysokości dwukrotnej. Zadatek ten rozliczyłem w prowadzonej działalności oraz dokonywałem zakupów na remont tej nieruchomości rozliczanych w kosztach działalności. Sprawę w moim i żony imieniu prowadzi kancelaria prawna z Gdańska. Dodam, że akt został podpisany przez właściciela prowadzącego działalność i jest czynnym podatnikiem VAT i żonę współwłaściciela (żona nie prowadzi działalności) z przeznaczeniem na działalność gospodarczą.

W związku z tym, mam pytania, w jaki sposób postępować:

1. Czy kancelaria może wystawić fakturę za swoje usługi na moją działalność i czy można rozliczyć to w kosztach i w jaki sposób, skoro współwłaścicielem jest żona?

2. Czy nie powinienem tego wiązać ze swoją działalnością, bo wystąpiłem jako osoba prywatna?

3. Jeśli dostanę zwrot zadatku, czy powinienem to rozliczyć w mojej działalności?

4. Czy jeśli dojdzie do procesu, wszystkie koszy z tym związane powinienem traktować jako koszty swojej działalności, czy jest to obowiązek, czy zależy to od mnie?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX