Czy koszty kremu do skóry i kropel do oczu wydawanych pracownikom mogą stanowić koszt uzyskania przychodu?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Ziółkowski Paweł
Odpowiedzi udzielono: 28 lutego 2011 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Jesteśmy sp. z o.o., która wykonuje roboty budowlane. Specyfiką naszej spółki jest to, że farby używane do robót budowlanych rozpylane są na powierzchni malowanej. Bardzo drobne cząsteczki pyłu osadzają się na powierzchni skóry malarza. Warstwa kremu jest niezbędna aby malarz mógł zmyć po pracy pył z farby, która osadziła się na twarzy podczas malowania. Nie ma innego sposobu na pozbycie się farby z twarzy pracownika. W celach związanych z BHP wydajemy pracownikom odzież ochronną a do zabezpieczenia twarzy krem do skóry.

Jak powinniśmy dokumentować ten fakt i na jakie przepisy się powoływać, aby krem mógł stanowić koszt uzyskania przychodu dla firmy?

Z powodu drobinek farby, które w wyniku zawirowania powietrza lub zatarcia mogą znaleźć się w oku pracownika, do apteczki zakupowane są krople do oczu, które służą do szybkiego przepłukania oka w przypadku dostania się do oka farby.

Czy i na jakiej podstawie krople do oczu mogą stanowić koszt uzyskania dla firmy?

Czy firma powinna wystąpić do Medycyny Pracy, z którą ma podpisaną umowę na badania wstępne i okresowe w celu napisania wytycznych co powinna zawierać apteczka w przypadku takiej specyfiki prac jaką nasza firma wykonuje?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX