Czy koszty do podatku dochodowego należy zaprezentować w wysokości poniesionej w jednym miesiącu czy też odniesione do całej zaprezentowanej w księgach sprzedaży?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2014 r.
Autor odpowiedzi: Bartosiewicz Adam
Odpowiedzi udzielono: 15 lipca 2011 r.

PYTANIE

Nasza Spółka z początkiem tego roku zmieniła zasady rozpoznawania przychodów i kosztów z tytułu wykonanych robót budowlanych do prezentacji w sprawozdaniu finansowym.

Do tego roku fakturowane etapami prace były ujęte do sprzedaży. Poniesione koszty na kontrakcie ujęte były do kosztu uzyskania przychodu.

Obecnie przebiega to w następujący sposób: Wykonane prace fakturowane są po wykonaniu etapu robót i księgowane na rozliczenia międzyokresowe przychodów, a do sprzedaży ujmowane będą z chwilą zakończenia prac budowlanych po podpisaniu protokołu odbioru domu.

W miesiącu styczniu do sprzedaży ujęliśmy roboty zafakturowane w bieżącym miesiącu oraz zafakturowane roboty w roku 2010 - które zaksięgowaliśmy w korespondencji z kontem wyniku lat ubiegłych.

Nasze pytanie - w jaki sposób zaprezentować przychód do podatku dochodowego?

Czy powinniśmy opodatkować część zafakturowaną i wykonaną w styczniu tego roku, czy też całą ujawnioną w przychodach? Czy może przychód do CIT rozpoznawać w momencie wystawienia faktury, gdyż potwierdza ona wykonaną pracę?

W analogiczny sposób prezentujemy koszty. Do końca tego roku w kosztach ujmowane były

koszty współmierne do zafakturowanej sprzedaży (tworzyliśmy rezerwy na poniesione, a nie zafakturowane koszty).

Obecnie do kosztów ujęliśmy koszty poniesione w roku 2011 oraz koszty z roku poprzedniego księgowane w korespondencji z wynikiem lat ubiegłych.

Czy koszty do podatku dochodowego powinniśmy zaprezentować w wysokości poniesionej w miesiącu styczniu - czy też odniesione do całej zaprezentowanej w księgach sprzedaży?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX