Czy koszt zakupionej działki, na której będą budowane domy mieszkalne w celu dalszej odsprzedaży można zaksięgować w poz. 10... - OpenLEX

Czy koszt zakupionej działki, na której będą budowane domy mieszkalne w celu dalszej odsprzedaży można zaksięgować w poz. 10 PKPiR jako koszt w miesiącu zakupu gruntu, czy dopiero w momencie sprzedaży domu z gruntem?

Pytania i odpowiedzi
Status: Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2014 r.
Autor odpowiedzi: Bartosiewicz Adam
Odpowiedzi udzielono: 3 września 2012 r.

PYTANIE

W ramach jednoosobowej działalności gospodarczej (książka przychodów i rozchodów) jest prowadzona działalność developerska.

Czy koszt zakupionej działki, na której będą budowane domy mieszkalne w celu dalszej odsprzedaży można zaksięgować w poz. 10 książki przychodów jako koszt w miesiącu zakupu gruntu, czy dopiero w momencie sprzedaży domu z gruntem np. w przyszłym roku?

Czy wpłaty otrzymywane od przyszłych nabywców w trakcie budowy należy w dacie ich otrzymania księgować jako przychód w podatku dochodowym a w VAT podatek należny, czy tylko rozliczać podatek należny a w podatku dochodowym rozliczyć całą sprzedaż (przychód) dopiero w momencie podpisania aktu notarialnego?

Czy księgowanie w podatku dochodowym (książce przychodów) otrzymywanych w trakcie budowy zaliczek od przyszłych nabywców jest związane i wynika z zawartych w umowie zapisów odnośnie finansowania inwestycji tzn. jeśli płatność za wykonywaną usługę wynika z zakończonego określonego etapu robót np. po wykonaniu fundamentów klient płaci określoną cześć kwoty to w takim przypadku jest to przychód w podatku dochodowym od osób fizycznych?

A jeśli klient ma ustaloną kwotę za jaką kupi grunt z budynkiem a cała płatność jest rozłożona na cztery raty, to w takim przypadku nie ma przychodu w momencie otrzymania płatności, ale dopiero w momencie podpisania aktu notarialnego?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX

| Nie korzystasz jeszcze z programów LEX?