Czy koszt wynajęcia mieszkania będzie kosztem uzyskania przychodów spółki? - OpenLEX

Czy koszt wynajęcia mieszkania będzie kosztem uzyskania przychodów spółki?

Pytania i odpowiedzi
Status: Aktualne
Autor odpowiedzi: Ziółkowski Paweł
Odpowiedzi udzielono: 8 stycznia 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Spółka IT świadcząca usługi programistyczne wynajęła mieszkanie. Nie jest to główne miejsce prowadzenia działalności ani jedno z miejsc z których stale świadczy usługi. Umowa najmu zawarta na rok wskazuje na cele mieszkaniowe (wynajmujący nie chciał w umowie ująć celów prowadzenia działalności gospodarczej z tego miejsca przez spółkę IT). Mieszkanie zostało wynajęła dla osób współpracujących na podstawie umowy B2B do celów przeznaczonych na organizowanie wspólnego planowania przyszłych prac nad projektami IT, zebrań i warsztatów w ramach danego projektu. Osoby współpracujące na podstawie umów B2B mieszkają na co dzień w różnych miastach w Polsce. Wynajem mieszkania przez spółkę ułatwia pozyskanie specjalistów z innych miast lub krajów, motywuje i buduje lojalność pracowników. W dobie pracy zdalnej i hybrydowej wpływa korzystnie na eliminowanie izolacji i braku bezpośrednich kontaktów w organizacji, integruje i ułatwia pracę zespołów. Z wynajętego mieszkania będą też korzystali pracownicy oraz osoby współpracujące na umowy B2B w czasie prywatnym (np. weekendy, urlop).

Czy wydatki związane z najmem tego mieszkania (najem plus wydatki na sprzątanie i media) mogą stanowić koszt uzyskania przychodu dla spółki?

Czy kwota najmu (cel urlop lub weekend) powinna zostać doliczona pracownikowi do przychodu/B2B powinien doliczyć do przychodu z działalności gospodarczej proporcjonalnie do liczby spędzonych dni w powyższym mieszkaniu.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX