Czy koszt ubezpieczenia OC NZOZ stanowi koszt uzyskania przychodu oraz nieodpłatne świadczenie dla pracowników? - OpenLEX

Czy koszt ubezpieczenia OC NZOZ stanowi koszt uzyskania przychodu oraz nieodpłatne świadczenie dla pracowników?

Pytania i odpowiedzi
Status: Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2017 r.
Autor odpowiedzi: Nawrot Rafał Aleksander
Odpowiedzi udzielono: 11 marca 2011 r.

PYTANIE

Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej, obok świadczenia usług medycznych, prowadzi dwie apteki. W celu zabezpieczenia się przed ewentualnymi odszkodowaniami, za błędy wynikłe wobec pacjentów, ponosi koszty ubezpieczeń OC. Zawarta na tą okoliczność polisa dotyczy, m.in.: ubezpieczenia OC zawodowego farmaceutów. Z informacji uzyskanych od ubezpieczyciela wiadomo, że farmaceuci nie są objęci obowiązkowym OC tak jak lekarze. Z kolei, aby zabezpieczyć się przed nieprzewidzianymi zdarzeniami (np. zły lek wydany pacjentowi mógłby spowodować u niego jakieś powikłania) firma chce płacić to ubezpieczenie. Aby móc zawrzeć polisę i dokonać zapłaty ubezpieczenia, należy w składanym wcześniej wniosku, podać ilość zatrudnionych farmaceutów.

Czy w tej sytuacji, ww. ubezpieczenie jest kosztem uzyskania dla NZOZ i czy nie powstanie przypadkiem u pracowników (farmaceutów) przychód z tytułu nieodpłatnych świadczeń, który należałoby opodatkować?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX

| Nie korzystasz jeszcze z programów LEX?