Czy korzyść materialna wynikająca z regulaminu wynagradzania polegająca na możliwości nabycia przez pracownika programu oszczędnościowego jest wolna od składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 17 września 2021 r.
Autor odpowiedzi: Kostrzewa Magdalena
Odpowiedzi udzielono: 4 maja 2018 r.

PYTANIE

Uruchomiliśmy dla pewnej grupy pracowników program ubezpieczeniowy oraz pracowniczy plan oszczędnościowy. Elastyczność programu zakłada możliwość doboru odpowiednich benefitów w zależności od potrzeb pracownika i jego osobistych preferencji. Można wybrać:

- wariant 1 – ubezpieczenie podstawowe oraz plan oszczędnościowy, który umożliwia także korzyści podatkowe,

- wariant 2 – ubezpieczenie podstawowe oraz ubezpieczenie dodatkowe, rozszerzające ochronę (bez planu oszczędnościowego)

W wariancie 1. – 1% podstawowego wynagrodzenia brutto pracownika jest przeznaczone na ubezpieczenie na życie, oraz dodatkowa stała składka jest przeznaczona na ubezpieczenie poszerzające ochronę, wszystko opłacane przez pracodawcę.

W wariancie 2. – 1% podstawowego wynagrodzenia brutto pracownika jest przeznaczone na ubezpieczenie na życie, a dodatkowe 1% podstawowego wynagrodzenia brutto pracownika jest przeznaczone na plan oszczędnościowy – wszystko opłacane przez pracodawcę.

Czy wprowadzając zapis w regulaminie wynagradzania o uprawnieniu pracownika do zakupu usługi ubezpieczenia za np. 1 zł możemy skorzystać z pkt 26 rozporządzenia w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, który określa, że "korzyści materialne wynikające z układów zbiorowych pracy, regulaminów wynagradzania lub przepisów o wynagradzaniu, a polegające na uprawnieniu do zakupu po cenach niższych niż detaliczne niektórych artykułów, przedmiotów lub usług oraz korzystaniu z bezpłatnych lub częściowo odpłatnych przejazdów środkami lokomocji"?

Czy możemy dla planu oszczędnościowego postąpić podobnie i również zastosować pkt 26 ww. rozporządzenia?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX