Czy korektę kosztów można ująć w kosztach bezpośrednich na podstawie faktury korygującej?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Bartosiewicz Adam
Odpowiedzi udzielono: 2 lutego 2011 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Jesteśmy spółką jawną - pełna księgowość.

W listopadzie 2010 r. dokonaliśmy odprawy celnej towaru na podstawie faktury zakupu z Azji. Towar ten przyjęliśmy w listopadzie 2010 r. na magazyn (na podstawie dokumentu SAD i faktury zakupu od dostawcy). Towar ten został całkowicie sprzedany na przełomie listopada i grudnia 2010 r. Ponieważ okazało się, że nasz dostawca zawyżył nam pierwotną cenę zakupu towaru, w związku z tym wystawił fakturę korektę In minus z datą 18 grudnia 2010 r, którą otrzymaliśmy dnia 31 stycznia 2011 r.

Fakturę przedłożymy do Urzędu Celnego w celu skorygowania deklaracji SAD (a więc VAT i CŁA).

Ponieważ towar był sprzedany w 2010 r. -przychód podatkowy – był w 2010 r. oraz koszt własny sprzedaży ujęty był w 2010- (był to koszt bezpośredni odniesiony do roku którego dotyczył) wg kosztu zakupu z pierwotnej faktury i kosztów cła z pierwotnego SAD.

Czy faktura korekta In minus z dnia 18 grudnia 2010 r. powinna zmniejszyć również koszty podatkowe roku 2010?

Czy można zmniejszyć koszty podatkowe tylko na podstawie oryginału faktury korekty In minus z Azji (bez posiadania korekty SAD, który otrzymamy za kilka miesięcy z Urzędu Celnego) – w związku z tym, że zamykamy księgi rachunkowe na dzień 31 grudnia 2010 r. i sporządzamy sprawozdanie finansowe?

Jeżeli możemy teraz zmniejszyć koszty podatkowe 2010 r. – tyt. tej faktury korekty- to co w sytuacji gdy otrzymamy korektę sadu?

Czy wtedy robimy korektę deklaracji rocznej (PIT-36L) o zawyżone cło – jeżeli okazałoby się że korekta sad- nie dojdzie do nas przed datą złożenia deklaracji PIT-36L za 2010?

Czy możemy zmniejszyć koszty bezpośrednie 2010 r. tylko na podstawie oryginału faktury korekty faktury od kontrahenta z Azji w momencie kiedy nie posiadamy jeszcze korekty dokumentu SAD?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX