Czy korekta powinna być zrobiona w miesiącu sprzedaży, jeśli jest to miesiąc zmiany przeznaczenia, czy dopiero w miesiącu w którym wpłynęła faktura i powstało prawo do odliczenia VAT?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Jabłoński Mariusz
Odpowiedzi udzielono: 8 lutego 2020 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Spółka z o.o. w grudniu wykupiła z leasingu samochód osobowy i pod dwóch dniach go sprzedała. Przedmiotem jej działalności nie jest sprzedaż samochodów, więc odliczyła z tytułu zakupu 50% VAT. Faktura za zakup samochodu wpłynęła do spółki w kolejnym miesiącu - styczniu. Spółka chce dokonać korekty nieodliczonego podatku VAT na podstawie art. 90b ustawy z 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2018 r. poz. 2174) - dalej u.p.t.u.

Czy korekta z art. 90b u.p.t.u. powinna być zrobiona w miesiącu sprzedaży (w grudniu) jako, iż jest to miesiąc zmiany przeznaczenia, czy dopiero w styczniu, ponieważ wtedy wpłynęła faktura zakupowa i w powstało prawo do odliczenia podatku VAT?

Przepis mówi, że "Korekty tej dokonuje się w deklaracji za okres rozliczeniowy, w którym nastąpiła zmiana, w kwocie proporcjonalnej do pozostałego okresu korekty", ale czy tak samo będzie w przypadku gdy faktura zakupowa wpłynęła w miesiącu następnym?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX