Czy korekta faktur zagranicznych wpływa na obowiązek w zakresie pobranego wcześniej podatku u źródła?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kowalski Radosław
Odpowiedzi udzielono: 16 września 2019 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Spółka nabywa od zagranicznych dostawców usługi i licencje podlegające opodatkowaniu podatkiem u źródła na podstawie art. 21 ust 1 CIT. Spółka, biorąc dodatkowo pod uwagę postanowienia umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, pobiera podatek lub stosuje zwolnienie z opodatkowania oraz wykazuje wartość należności w IFT-2/IFT-2R przyjmując datę dokonania wypłaty należności jako moment powstania obowiązku podatkowego w podatku u źródła. Potencjalnie może zdarzyć się, że po wypłacie wynagrodzenia dostawca wystawi fakturę korygującą in minus do faktury za tego typu należności. Faktura korygująca będzie wówczas rozliczona w formie przelewu dokonanego przez zagranicznego dostawcę, bądź też w formie kompensaty z bieżącymi zobowiązaniami spółki wobec dostawcy.

Jak należy postępować (tj. czy ujmować na bieżąco, czy też korygować wcześniejsze rozliczenia i deklaracje podatkowe; jaki kurs walutowy zastosować) z fakturami korygującymi in minus z tytułu świadczeń podlegających opodatkowaniu podatkiem u źródła w sytuacji gdy:

- dotyczą należności od których już pobrano podatek i/lub ujęto w IFT-2/IFT-2R i zostały rozliczone w formie przelewu od zagranicznego dostawcy,

- dotyczą należności od których już pobrano podatek i/lub ujęto w IFT-2/IFT-2R i zostały rozliczone w formie kompensaty z bieżącymi zobowiązaniami wobec dostawcy?

Czy w tym przypadku ma znaczenie, czy kompensaty dokonano ze zobowiązaniami podlegającymi lub nie podatkowi u źródła?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX